تحقیق با عنوان زندگینامه شهید آیت الله سید حسن مدرس (ره)

مطالب دیگر:
📚پاورپوینت مبانی کامپیوتر و برنامه سازی📚پاورپوینت سیستم نگهداری داده ها📚پاورپوینت معرفی ASp.NET📚پاورپوینت معرفی GAC📚پاورپوینت معرفی رشته مهندسی کامپیوتر📚پاورپوینت مفاهیم اولیه پروتکل TCP- IP📚پاورپوینت مفهوم SSL📚پاورپوینت خلاصه کتاب مهندسی نرم افزار تالیف سامرویل ترجمه جعفرنژاد📚پاورپوینت نسل X📚پاورپوینت خلاصه کتاب مهندسي نرم‌ افزار تالیف يان سامرويل📚پاورپوینت تشخیص پرستاری📚پاورپوینت شبه پتانسیل📚پاورپوینت پروژه اتاق پاياپای الكترونيكی (پايا)📚مجموعه تست های آزمون (ریاضی) رشته ایمنی صنعتی📚جزوه آمار و روشهاي کمی در کتابداري (قسمت اول)📚جزوه فن آوري اطلاعاتی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی📚جزوه کتابخانه و کتابداري رشته علم اطلاعات و دانش شناسی📚جزوه مدیریت کتابخانه و کتابداري رشته علم اطلاعات و دانش شناسی📚جزوه مدیریت منابع رشته علم اطلاعات و دانش شناسی📚جزوه منابع و خدمات مرجع رشته علم اطلاعات و دانش شناسی

فایل متنی ورد - 10 صفحه

زندگینامه شهید آیت الله سید حسن مدرس (ره)

همان گونه بود که می گفت و همانطور گفت که می بود. سرانجام به موجب آنکه با عزمی راسخ چون کوهی استوار در مقابل ستمگران عصر به مقابله برخاست و سلطه گری استعمارگران را افشا نمود. جنایتکاران وی را به ربذه خواف تبعید نمودند و در کنج عزلت و غریبی این عالم عامل و فقیه مجاهد را به شهادت رسانیدند.

ولادت و تحصیلات

شهید سیدحسن مدرس بر حسب اسناد تاریخی و نسب نامه ای که حضرت آیه الله العظمی مرعشی نجفی(ره) تنظیم نموده از سادات طباطبایی زواره است که نسبش پس از سی و یک پشت به حضرت امام حسن مجتبی(ع) می رسد.

دوران تدریس

مدرس پس از بازگشت از نجف و اقامت کوتاه در قمشه، خصوصاً روستای اسفه و دیدار با فامیل و بستگان ، قمشه را به قصد اقامت در اصفهان ترک و در این شهر اقامت نمود. وی صبح ها در مدرسه جده کوچک (مدرسه شهید مدرس ) درس فقه و اصول و عصرها در مدرسه جده بزرگ درس منطق و شرح منظومه می گفت و در روزهای پنجشنبه طلاب را با چشمه های زلال حکمت نهج البلاغه آشنا می نمود

در عرصه پژوهش

مدرس در اصفهان و در سنین جوانی کتابی تحقیقی در فقه و اصول نگاشت که مقام فقهی او را به ثبوت می رساند. از آن شهید رساله ای در فقه استدلالی به جای مانده که اگر صاحبان فن و اهل نظر آن را بررسی کنند تصدیق می نمایند که در صورت تکمیل، این کتاب هم تراز کتاب مکاسب شیخ انصاری است.

آثار قلمی مدرس به شرح زیر است:

 • تعلیقه بر کفایه الاصول آخوند خراسانی
 • رسائل الفقهیه که به کوشش استاد ابوالفضل شکوری بتازگی انتشار یافته است
 • رساله ای در ترتب (در علم اصول فقه)
 • رساله ای در شرط متأخر (در اصول)...
 • مدرس دیانت در عرصه سیاست

  در اصل دوم متمم قانون اساسی ایران پیش بینی شده بود که قوانین مصوبه مجلس شورای ملی باید زیر نظر هیأتی از علما و مجتهدان طراز اول باشد. به موجب این اصل در هر بار باید حداقل پنج نفر از مجتهدان در مجلس حضور داشته و بر قوانین مجلس ناظر باشند و مفاد آن از نظر شرعی به تأیید و امضای آنها برسد.

  باتلاق استعمار

  نمونه دیگری از تجلی شجاعت و شهامت مدرس مخالفت آن فقیه بزرگوار با قرارداد استعماری وثوق الدوله است. یادآوری می شود که وثوق الدوله قراردادی را که هفت ماده و یک ضمیمه داشت به صورتی کاملاً محرمانه با انگلستان منعقد نمود. نامبرده در زمان انعقاد این نامه ننگین (سال 1298 ش) نخست وزیر بود. مدرس در خصوص خطرهای این قرارداد اظهار داشت روح این قرارداد استقلال مالی و نظامی ایران را از بین می برد. از تلگراف سرپرسی کاکس انگلیسی به سرلرد کروزن بر می آید که مدرس از مهم ترین عوامل ضدیت با این قرارداد بوده است .(20)

  تیرگی و تباهی

  یکی از حوادث اسفبار که با دوران مجلس چهارم مصادف بود، طغیان رضاخان در مقام وزارت جنگ است . وی سعی داشت امور نظمیه ، بودجه و قوای نظامی را تحت اختیار خود قرار دهد. شهید مدرس بدون آنکه از تشکیلات عنکبوتی رضاخان هراسی به دل راه دهد، با قدرت معنوی فوق العاده ای مبارزه با این چهره منفور را آغاز کرد و در جلسه 148 دوره چهارم مجلس که مصادف با 12 مهر 1301 بود نطقی علیه رضاخان بیان کرد و اظهار داشت: در وضع کنونی امنیت مملکت در دست کسی است که اغلب ما از دست او راضی نیستیم و باید بدون ترس و پرده بگویم که ما قدرت داریم او را عزل کرده بر کنارش کنیم !

  شهادت

  سرتیپ درگاهی رئیس شهربانی تهران که عداوتی خاص با مدرس داشت در پی فرصتی می گشت تا عقرب صفت زهر خود را فرو ریزد. به همین منظور در شب دوشنبه شانزدهم مهرماه 1307 به همراه چند پاسبان مسلح به منزل مدرس رفته ، پس از مضروب و مجروح کردن اهل خانه و زیر کتک گرفتن شهید مدرس وی را سر برهنه و بدون عبا دستگیر کردند و به قلعه خواف تبعید نمودند.